Karámban “menekülés” az ember elől
Viselkedés leírása
Úgy gondolom, ezzel a problémával már sokan találkoztak. Igen egyszerű észrevenni, hiszen annyiban kimerül a történet, hogy amikor a gazda bemegy a lovához a karámba, a ló nem hagyja magát megfogni. Ennek aztán több fokozata is lehet, a lassan az embertől elfele sétálástól az idegesen magasabb jármódbanelfutásig. Ennek a viselkedésnek lehetséges előjele lehet az, hogyha a lovatszinte vontatni kell a karámból kifele, vagy ha a ló a kapuban megfordul és visszaszalad a karámba. Ha azonban jobban megfigyeljük a lovat, egy még korábbi fázisban is észre lehet venni ennek a viselkedésnek a lehetséges kialakulását. Hogyha például a ló egy darabig érdeklődve fogadta az embert a karámban akár oda is sétált hozzá, azonban egy ideje már csak felnéz és eszik tovább, vagy fel se néz és teljesen hidegen hagyja az ember jelenléte, akkor már csak megelőzésképpenis érdemes tenni valamit az ügyben.
Viselkedést kiváltó okok
Természetesen rengeteg oka lehet ennek a viselkedésnek is, azonban van néhány,ami nagyon gyakori. A legtöbb esetben a lovak a karámból való kihozatalt a munkával kötik össze, ami nem feltétlen egy rossz dolog, viszont ha ez a problémás viselkedés jelentkezik egy karámból való kihozatalnál, akkor valószínűleg a ló a munkához negatív élményeket köt.
A kiváltó ok megtalálásában az is segíthet, ha az ló gazdája megfigyeli, hogy a lova hogyan reagál különböző emberekre. Hiszen ha ez a probléma csak a gazdájával fordul elő, de pl. a lovásszal nem, akkor nagy valószínűséggel azok között a tevékenységek között kell keresni a problémát, amit a ló a gazdájával csinál. Ha pl. csak a lovásszal lép fel ez a probléma, akkor a lónak valószínűleg vele van rossz élménye. Azonban ha ez a probléma több emberrel is megjelenik, akkor valószínűleg a lónak magával az emberrel van valamilyen negatív élménye, és a bizalma gyenge az ember felé.
Hogyan tudsz segíteni
Ennek a viselkedésnek a ’’korrigálása’’ nagyon függ attól, hogy mennyire extrém vagy nem extrém a helyzet.
Én csak annyival kezdeném ezt a folyamatot, hogy kigyekek a lovamhoz a karámba,de nem azzal a gondolattal, hogy én meg akarom fogni, hanem csak kimegyek a karámba és csak ott vagyok vele egy térben. Akár le is lehet ülni pl. a kapuban a földre és egy pár percet ott lenni. Elképzelhető, hogy a ló érdeklődve odamegy a földön ülő emberhez, hogy megnézze, mit csinál a földön. Fontos azonban, hogy ekkor ne pattanjunk föl, fogjuk meg és vigyük ki a lovat, mert így nem fogunk elérni semmit. Pár perc után fel lehet, állni és kimenni a karámból, jelezve ezzel a lónak, hogy mi tőle az égvilágon semmit sem szeretnénk, mi csak odamentünk üldögélni. Ezt meg lehet egy párszor csinálni egymás után. Sokszor kell ismételgetni és egyszer-egyszer közelebb is lehet menni a lóhoz, figyelve a reakcióját. Hogyha nem különösebben zavarja már az ember jelenléte, el lehet kezdeni meg-megközelíteni, akár - ha engedi - megsimogatni, magvakargatni. Mégegyzer hangsúlyoznám, hogy amikor már közelebb megyünk a lóhoz és megvakarjuk,ne az a szándék lebegjen a szemünk előtt, hogy meg akarjuk fogni, mert az ilyen erős szándékokat megérzik és akkor hiába volt minden eddigi próbálkozás.
Miután már hagyja, hogy odamenjen hozzá az ember, el lehet kezdeni a vezetőszárral a karámban vezetni, odamenni a kapuhoz, akár ki is lehet menni, de ne vigyük messzire. Hagyjuk, hogy legeljen a karám közelében ha van fű. Ha nincs,akkor lehet egy kis kört sétálni vele, de semmiképpen ne vigyük be az istállóba,és kezdjük el vele munkára felkészülést. Nagyon fontos, hogy ezt a pozitívélményt kialakítsuk a lóban a karámból való kihozatallal kapcsolatban, és ne okozzunk neki vele diszkomfortot.
Hogyha ezt a problémás viselkedést a fentebb említett nagyon kezdetleges fázisában csípjük el, amikor csak szimplán ignorálja a ló az embert a karámban,akkor csak annyi a feladat, hogy amikor kihozzuk a lovat a karámból, vigyük el legelni, vigyük el sétálni úgy, hogy mi mellette sétálva megyünk. Ezek mind segítenek abban, hogy a ló megtanulja azt, hogy a karámból kijövetel nem egy negatív dolog és nem kell a munkához kötni.
Ezeket a lépéseket NEM egy nap alatt kell megcsinálni. Ez teljesen lótól függő. Van amelyiknek, pár nap alatt leesik, hogy mi a célunk, van amelyiknek akár több hónap is lehet.
Nagyon fontos, hogy a ló megtanulja, hogy ha a gazdája kihozza a karámból az nem feltétlen a munkához kötődik, hanem a pozitív együtt töltött időhöz.